Co to jest dieta Dukana?

Dieta Dukana to proteinowa dieta odchudzająca, opracowana przez francuskiego dietetyka Dr. Pierre’a Dukana. Bazuje na spożywaniu produktów wysokobiałkowych, niskotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Jeśli chcesz stracić na wadze, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że jest to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to utrzymanie wymarzonej sylwetki na dłużej – a najlepiej na stałe.

Pierre Dukan zdawał sobie z tego sprawę. Dieta została zaprojektowana, kiedy jeden z jego pacjentów powiedział mu, że jest w stanie wyrzec się wszystkiego, ale nie zrezygnuje z jedzenia mięsa. Dietę, dzięki której wymieniony wcześniej klient pozbył się problemu otyłości, stosował potem przez prawie 30 lat, a wyniki swojej pracy przedstawił w książce pt. „The Dukan Diet”.

Książka została wydana w 32 krajach, a słynna dieta Dukana pozwoliła pozbyć się zbędnych kilogramów ludziom na całym świecie.

dieta dukana

Jak działa i na czym polega dieta Dukana?

Dieta ta opiera się na czterech założeniach:

  • pozwala szybko zrzucić wagę, dzięki czemu osoba która ją stosuje nie zniechęca się
  • nie wymaga dużych wyrzeczeń jeśli chodzi o jadłospis
  • według badań klinicznych jest bezpieczna dla organizmu
  • pozwala jeść duże ilości wyznaczonych produktów, co pozwala na chudnięcie bez uczucia głodu

W skrócie: dieta Dukana to zespół zasad, dzięki którym można stracić wagę szybko, bezpiecznie i bez uczucia głodu. Została wymyślona w roku 1970, a od tego czasu jest udoskonalana na podstawie najnowszych doniesień specjalistów od dietetyki.

Co wyróżnia dietę Dukana?

Eliminacja węglowodanów. To właśnie dzięki niej organizm zaczyna spalać tłuszcz, który jest nagromadzony w naszym ciele. Intuicja mówi nam, że jeśli chcemy pozbyć się tłuszczu, powinniśmy po prostu unikać tłustych produktów. To tylko połowa sukcesu, bo nasz organizm traktuje tłuszcz jako pokarm drugiej potrzeby.

Jeśli dostarczymy mu wystarczającą ilość węglowodanów, tłuszcz zostanie z nami w roli „rezerwy energetycznej”. Aby się go pozbyć, musimy odciąć dopływ szybko dostępnego i wygodnego dla organizmu paliwa, którym są właśnie węglowodany.

Dieta Dukana zakłada, że spożycie węglowodanów będzie utrzymane na bardzo niskim poziomie, co zmusi Twój organizm do przejścia ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu. Dr Dukan oparł się na tych założeniach, ale aby uczynić swoją dietę bardziej skuteczną i możliwą do utrzymania podzielił proces odchudzania na 4 fazy:

  • Faza 1 – faza ataku
  • Faza 2 – faza nieprzemienna
  • Faza 3 – faza utrwalenia
  • Faza 4 – faza stabilizacji

Więcej informacji o przebiegu kolejnych etapów diety znajdziesz w artykule fazy diety dukana

Korzyści ze stosowania diety Dukana

Dieta Dukana opiera się na teorii, że stosowanie większej ilości białka w diecie pomaga w procesie odchudzania. Wynika to z tego, że na diecie Dukana mimo jedzenia dużej ilości pokarmu, organizm otrzymuje mniejszą ilość kalorii – białko jest makroelementem niskokalorycznym.

Dieta pozwala na spożywanie nieograniczonej ilości chudego białka, co daje poczucie nasycenia. Podczas trawienia białka zużywa się więcej energii, i co za tym idzie – kalorii. Koło się zamyka, a my tracimy na wadze korzystając z naturalnych mechanizmów naszego organizmu.

Lista korzyści jest dość długa, ale postaramy się streścić ją do tych najważniejszych:

  • szybki spadek wagi
  • brak uczucia głodu
  • trwałe efekty (brak efektu jojo)

Dla kogo przeznaczona jest dieta Dukana?

Dieta Dukana jest jednocześnie restrykcyjna i prosta w utrzymaniu. Restrykcyjna, ponieważ pewne grupy produktów zawierających węglowodany są zabronione, a prosta w utrzymaniu, bo inne produkty można jeść do syta. Jej efekty z pewnością zadowolą każdego, kto oczekuje szybkiego spadku wagi. Należy także zwrócić uwagę, że jeśli będziesz wybierać produkty wysokiej jakości, nie będzie ona należeć najtańszych diet, ponieważ składa się głównie z produktów takich jak mięso oraz ryby.

W skrócie: dieta Dukana jest przeznaczona dla osób, które chcą szybko zauważyć efekty swojej diety.

Co jeść, a czego nie jeść na diecie Dukana?

Dieta Dukana składa się z czterech faz. Każda faza opiera się na spożywaniu innego rodzaju produktów.

Lista produktów dozwolonych na diecie Dukana obejmuje około 100 pozycji, które są bogate w białko oraz posiadają niską zawartość tłuszczu i węglowodanów. Pełną listę dozwolonych produktów wraz z przykładowymi przepisami dla każdej fazy można znaleźć w artykule co jeść na diecie Dukana.

Do najważniejszych produktów należą:

  • Chude mięso Polędwica wołowa, dziczyzna, boczek o obniżonej zawartości tłuszczu, chude plastry pieczonej wołowiny,
  • Drób Kurczak, beztłuszczowy indyk, dzika kaczka,
  • Ryby Sum, dorsz, flądra, łosoś, pstrąg, świeży tuńczyk,
  • Skorupiaki Małże, kraby, krewetki, ostrygi, raki,
  • Wegetariańskie białka Produkty sojowe, tofu,
  • Beztłuszczowe produkty mleczne Beztłuszczowy twarożek, beztłuszczowe mleko, beztłuszczowa śmietana,
  • Jajka,
  • Warzywa Szparagi, brokuły, buraki, marchewka, kalafior, seler, ogórek, cebula, dynia, rzodkiewka szpinak, pomidor
  • Inne: oliwa z oliwek, żelatyna bez cukru, gluten pszenny.

Pamiętaj, że rodzaj spożywanych produktów zależy od fazy diety Dukana!

Czego unikać?

  • Produktów, które nie znajdują się na liście,
  • Produktów niedozwolonych podczas określonej fazy,
  • Alkoholu (aż do fazy utrwalenia).

Weganizm i wegetarianizm a dieta Dukana

Zarówno weganie jak i wegetarianie mogą stosować dietę Dukana. Weganie mogą zastąpić mięso produktami sojowymi, natomiast produkty mleczne – mlekiem sojowym oraz jogurtami sojowymi. W przypadku wegetarian w fazach białkowych można spożywać jajka oraz ryby, a także produkty na bazie soi.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule dotyczącym diety Dukana wegetariańskiej i wegańskiej.

Zalety i wady diety Dukana

Pomimo, że dieta Dukana nie jest dietą specjalnie restrykcyjną, pozwala na szybkie zauważenie efektów. Z pewnością do jej głównych zalet można zaliczyć to, że nie trzeba marnować czasu na liczenie kalorii. Proces obliczania ile kalorii możemy zjeść w ciągu dnia, ile kalorii ma dany produkt i ile możemy go spożyć, często zniechęca do stosowania diet, tak samo jak i ważenie produktów. W diecie Dukana jedzenie nie musi być ważone. Kolejną zaletą zdecydowanie jest to, że ograniczona ilość produktów może ułatwić przygotowanie posiłków. Eliminacja alkoholu z diety jest działaniem, które pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka a także zwiększa wydajność. Eliminowane są także przetworzone, tłuste i słodkie potrawy, które spowalniają proces odchudzania. Znacznie zmniejsza się również spożycie soli i tłuszczu.

W skrócie: dieta Dukana pozwala szybko schudnąć, poprawić swoje zdrowie i nie marnować czasu na czynności, które są niezbędne przy innych dietach, takie jak liczenie kalorii.

Czy są jakieś wady?

Dieta Dukana nie jest elastyczna, przez co może stać się monotonna i nudna. Może to prowadzić do chęci rezygnacji z niej. Sposobem na pokonanie nudy może być skorzystanie z przepisów dostępnych na platformie Dukanicznie.

Efekty diety dukana

Rozpoczynając dowolną dietę, rzeczą na którą zwracamy uwagę są jej efekty. Dieta Dukana jest pod tym względem bardzo przyjazna, bo pierwsze efekty można zobaczyć już po kilku dniach. Zamiast po prostu ograniczać liczbę kalorii – co w praktyce jest bardzo mało skuteczne – całkowicie zmieniamy sposób odżywania i patrzenia na jedzenie. Bezpośrednim efektem diety Dukana jest utrata wagi, a pośrednim ogólna poprawa samopoczucia i stanu zdrowia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule o efektach diety Dukana w poszczególnych fazach.

Jak zacząć dietę?

Wiesz już czym jest dieta Dukana, zdajesz sobie sprawę z jej plusów oraz minusów i zdecydowałeś się na zastosowanie jej. Co powinieneś zrobić, aby prawidłowo zacząć dietę?

Sprawdź swoją obecną wagę…

… i ustal, do jakich efektów dążysz. Dobrym wyznacznikiem będzie tu BMI – pamiętaj, aby nie przesadzić.

Nie zapominaj o konsultacji z lekarzem.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety dobrze jest przeprowadzić odpowiednie badania, które wykluczą potencjalne przeciwwskazania

Przygotuj sobie plan dietetyczny…

… lub po prostu zamów go u nas. Oszczędzisz czas, który musiałbyś spędzić na poszukiwaniu i sprawdzaniu przepisów. Dzięki dostępowi do aplikacji Dukanicznie będziesz dokładnie wiedział ile i czego kupić na każdy tydzień, otrzymasz także dożywotni dostęp do przepisów na każdy dzień.

I zaczynaj! Pamiętaj, że w diecie najważniejsze są nie narzędzia czy wiedza, ale wytrwałość. I tej wytrwałości życzymy Ci z całego serca. Powodzenia!

Czy należy się obawiać diety Dukana?

Szukając informacji dotyczących diety Dukana, mogłeś natknąć się na kilka mitów, które nie są potwierdzone badaniami. Istnieje wiele obaw związanych z dietą Dukana, jednak badania wykazują, że dieta białkowa jest w pełni bezpieczna dla organizmu, pod warunkiem, że nie cierpi się na żadne choroby. Jeżeli jesteś osobą zdrową i nie masz żadnych przeciwwskazań do stosowania tej diety to wystarczą tylko chęci byś wszedł na nową drogę do swojej perfekcyjnej sylwetki.

Czy to jest bezpieczne?

W przeszłości istniała obawa, że diety wysokobiałkowe mogą uszkadzać nerki, co okazało się nieprawdą.

Dotychczasowe badania wykazały, że spożycie dużej ilości białka przez osoby, które nie są zagrożone chorobą nerek (również osoby z nadwagą), nie prowadzi w żaden sposób do zaburzeń ich pracy. U osób badanych nie zauważono istotnych zmian w wydalaniu kreatyniny w surowicy oraz moczu i albuminy, co jasno pokazuje, że diety wysokobiałkowe nie mają negatywnego wpływy na pracę nerek.

Dieta Dukana pogarsza stan kości?

Wręcz przeciwnie. Ostatnie badania wykazały, że diety wysokobiałkowe posiadają pozytywny związek między spożyciem białka a stanem kości.  Białko pokarmowe współdziała z wapniem w celu poprawienia retencji wapnia i metabolizmu kości.

W skrócie: diety białkowe nie stanowią zagrożenia dla nerek i stanu kości.

Dieta Dukana a bezsenność

Jednym z nich jest bezsenność, która ma dokuczać osobom rozpoczynającym dietę Dukana. Nie ma bezpośredniego związku między dietą Dukana a bezsennością. Problemy ze snem mogą wystąpić z powodu spożywania zbyt dużej ilości herbaty, kawy lub innych napojów zawierających kofeinę. Przy diecie Dukana do organizmu dostarcza się mniejsze ilości węglowodanów, przez które staje się on bardziej wrażliwy na produkty kofeinowe.

Zalecenia: zrezygnuj z picia napojów zawierających kofeinę lub ogranicz ich spożywanie (zwłaszcza późnym popołudniem oraz wieczorem). Pamiętaj, że herbata (zwłaszcza zielona) posiada zbliżone ilości kofeiny co kawa.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania diety Dukana kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią, osobom posiadającym problemy z wątrobą, nerkami, nadciśnieniem, dną moczanową, wysokim poziomem cholesterolu oraz innymi poważnymi problemami. Osoby chore na cukrzyce powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem diety.

Bibliografia i źródła badań:

https://www.researchgate.net/publication/281830271_Assessment_of_food_intakes_for_women_adopting_the_high_protein_Dukan_diet

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26024402

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *