Przechodząc na dietę, pewnie nie raz zadawałeś sobie pytanie, kiedy zobaczę pierwsze efekty? Brak widocznych różnic po kilku tygodniach stosowanej diety może skutecznie do niej zniechęcić. W końcu po co się starać, jeżeli nic to nie daje?
Dieta Dukana jest dietą wysokobiałkową, ale też niskotłuszczową i niskowęglowodanową, dzięki czemu powala na zobaczenie szybkich efektów. Dodatkowo, nie zmusza do liczenia kalorii i ważenia produktów, co jest jej ogromnym plusem.
Spis treści
Dieta Dukana – efekty w I fazie
Początkowa faza jest dość restrykcyjna, dzięki czemu, w trakcie jej trwania można się spodziewać szybkich efektów odchudzania. Jest to bardzo motywujące, ponieważ efekty są widoczne już w pierwszym tygodniu diety. W ciągu fazy ataku, która trwa od 2-7 dni można pozbyć się nawet od 2-3 kg.
Jak walczyć z zastojem wagi w fazie ataku?
Brak zauważalnych efektów w fazie 1 zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli jednak spotkał Cię taki problem zastanów się, czy przeznaczasz odpowiedni czas swojej diety na aktywność fizyczną oraz czy odpowiednio nawadniasz swój organizm. Spróbuj też zamienić potrawy mięsne na ryby.
Dieta Dukana – efekty w II fazie
Faza 2 nieprzemienna pozwala na wprowadzenie do diety 32 warzyw. Podczas tego etapu, dąży się do zrzucenia około 1 kg na tydzień. Faza II nie ma określonego czasu trwania, wszystko zależy od tego ilu kilogramów chcesz się pozbyć.
Przykładowo: jeżeli uważasz, że powinieneś schudnąć 5kg to etap ten powinien trwać 5 tygodni.
Jak walczyć z przestojem wagi w fazie nieprzemiennej?
Na tym etapie spożywanie zbyt dużej ilości produktów mlecznych zamiast mięsa, spowalnia metabolizm. Upewnij się, że produkty mleczne, które spożywasz mają niską zawartość węglowodanów oraz tłuszczy.
Warzywa, które wolno spożywać na tym etapie, posiadają bardzo duże ilości wody, które organizm zatrzymuje. Żeby temu zapobiec, regularnie nawadniaj swój organizm.
Dieta Dukana – efekty w fazie III i VI
W fazie nieprzemiennej oraz fazie stabilizacji nie skupiasz się już na odchudzaniu. Na tym etapach najważniejsze jest to, żeby nie powrócić do wagi, którą miałeś przez rozpoczęciem diety.
Dobieraj rozważnie produkty a przede wszystkim pamiętaj, by jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na jedzenie tylko czystego białka, tak jak w fazie I. Niestosowanie się do tego może spowodować powrót do niechcianej wagi.
Jak to wygląda w praktyce? Badania
W 2015 roku przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie skuteczności diety Dukana przy leczeniu takich zaburzeń metabolicznych jak nadwaga czy otyłość. Badania zostały przeprowadzone na grupie 51 kobiet w wieku 19-64 lat.
Efekty:
Przeprowadzone badania wykazały, że średnia redukcja masy ciała u kobiet po 8-10 tygodniach diety wynosiła około 15kg.
Podobne badanie przeprowadziła Alexandra M. Johnstone na grupie 17 otyłych mężczyzn. Każdy z nich przez 4 tygodnie stosował dietę niskowęglowodanową, a przez kolejne 4 tygodnie średniowęglowodanową.
Efekty:
Większy ubytek masy ciała został zaobserwowany podczas stosowania diety niskowęglowodanowej. Do tej grupy zalicza się dieta Dukana. Dodatkowo, w tym pierwszym przypadku pacjenci zgłaszali mniejsze uczucie głodu.
Pomijanie posiłków
Pomijanie niektórych posiłków może wydawać się szybszą drogą do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Jednak tak nie jest.
Pomijanie posiłków prowadzi do przyrostu masy ciała. Jeżeli nie zjesz śniadania, do obiadu zaczniesz być głodny i zjesz więcej niż gdybyś zjadł rano normalny posiłek. Dodatkowo, takie działanie hamuje redukcje tkanki tłuszczowej.
Czy dieta Dukana może zaszkodzić?
W sieci można znaleźć opinie, że dieta wysokobiałkowa pogarsza stan kości lub stan nerek. Nie jest to jednak prawda. Więcej na ten temat można poczytać w artykule dotyczącym podstaw diety Dukana.
W skrócie: Dieta Dukana nie ma negatywnego wpływu na organizm, pod warunkiem, że jesteś zdrową osobą. Jej stosowanie pozwala na bardzo szybkie zauważenie zadowalających efektów, co potwierdzone jest badaniami.